o expedícii členovia aktuality materiál fotogaléria partneri kniha návštev projekt 2006

NAJVÄČŠÍMI STENAMI ALPSKÝM ŠTÝLOM

Cieľ projektu:
Po minuloročných úspešných horolezeckých expedíciach v Karakorame a v Himalájach sú naše skúsenosti z lezenia veľkých stien na vysokej úrovni. Náš tohtoročný výstup na Great Trango je dôkazom toho, že dokážeme liezť aj v extrémnych podmienkach niekoľko dní. Naše schopnosti však siahajú oveľa ďalej. Aj preto sme sa rozhodli pre náročnejšie ciele a vyššie nadmorské výšky.

Naším celkovým cieľom je dosiahnuť, aby bolo slovenské horolezectvo opäť známe v zahraníčí a prinieslo do svetového lezeckého diania nový pohľad. Zároveň chceme opäť oživiť záujem našej verejnosti o lezenie. Aj preto by sme radi prinášali za pomoci satelitného spojenia aktuálne správy z diania expedície (krátke správy, fotografie) a umožnili tak záujemcom vizuálnu “účasť” na expedícii. Dramatické okamihy výstupov, čaro lezenia v strmých stenách a v zóne smrti plánujeme verejnosti priblížiť za pomoci kamery a zachytiť tak momenty, ktoré sú už pre niektorých za hranicou ľudských možností. Spolupracujeme s profesionálnymi filmármi, ktorí nami vyrobený materiál spracujú.

Športová hodnota:
Našou prioritou je liezť alpským štýlom v najväčších stenách sveta. Je to najčistejší spôsob lezenia, t.z. bez pomocných fixných lán, vopred budovaných výškových táborov a kyslíkových prístrojov. Je to druh lezenia založený na družstve silnom fyzicky ale hlavne psychicky. Hodnota prvovýstupu týmto štýlom stúpa. Náročnosť projektu je aj v odľahlosti vybraných stien (prístup, pomoc v prípade núdze), v ich nadmorskej výške a samozrejme v technickej obtiažnosti výstupov.

Popis cieľa:
Tento projekt je koncipovaný ako dvojročný s ideou realizovať sériu kvalitných horolezeckých výkonov, zrovnateľných so svetovou úrovňou. Termín celého projektu je január 2006 - január 2008.

Naším cieľom pre rok 2006 je výstup alpským štýlom na vežu Cerro Torre (3.128m, Patagónia/ Argentína/Južná Amerika), ktorá patrí medzi najkrajšie ale zároveň i najobávanejšie skalné veže na svete. Povestné búrky v týchto oblastiach robia z tejto strmej veže jeden z najväčších horolezeckých cieľov. Ďalším naším cieľom je Gasherbrum IV (7.925m, Karakoram/Pakistan/Ázia). Dva a pol kilometrová stena, nazývaná tiež žiarivá, má všetko, čo má mať veľký horolezecký cieľ : je strmá, nepriaznivo členitá, objektívne nebezpečná, so značnou relatívnou výškou, komplikovaným zostupom a možnosťou ústupu. Je len málo horolezcov na svete, ktorým sa podarilo dosiahnuť tento vrchol.

Ďalším naším cieľom je Gasherbrum IV (7.925m, Karakoram/Pakistan). Dva a pol kilometrová stena, nazývaná tiež žiarivá, má všetko, čo má mať veľký horolezecký cieľ : je strmá, nepriaznivo členitá, objektívne nebezpečná, so značnou relatívnou výškou, komplikovaným zostupom a možnosťou ústupu. Je len málo horolezcov na svete, ktorým sa podarilo dosiahnuť tento vrchol.

Účastníci projektu :

Jozef Kopold, nar. 06.02.1980
Člen reprezentačného družstva, jeden z najlepších pretekárov v ľadovom a mixovom lezení, dvojnásobný víťaz ankety Horolezec roka (2002, 2003), držiteľ mnohých horolezeckých ocenení (Strieborná karabína 2002, 2003, 2004), autor prvovýstupov v Himalájach :
 • 2005, prvovýstup alpským štýlom na Great Trango (6.280m), Karakoram
 • 2004, prvé opakovanie americkej cesty na Shipton Spire (5.852m), Karakoram
 • 2003, prvovýstup alpským štýlom na Mt. Mahindra (5.845m), Himaláje Pradesh
 • 2002, prvovýstup na Castle peak (cca 5.500m), Himaláje Pradesh
Gabriel Čmárik, nar. 22.07.1982
Člen reprezentačného družstva, mladý skúsený horolezec s ťažkými výstupmi vo Vysokých Tatrách, Alpách a Himalájach. Extrémne cesty má vylezené v oblastiach športového lezenia.
 • 2005, prvovýstup alpským štýlom na Great Trango (6.280m), Karakoram
 • 2004, nedokončený prvovýstup na Shipton Spire (5.852m), Karakoram
a ďalší.

Podpora :
Privítali by sme od Vás sponzorskú pomoc formou finančného (príprava expedícií, letenka, expedičné náklady) alebo materiálneho (digitálna kamera, notebook, digitálny projektor, satelitný telefón) plnenia.

Reklamné ponuky :
Recipročne Vám môžeme ponúknuť určité formy reklamy:
 1. Plošná reklama Vašej firmy na expedičných automobiloch.
 2. Nášivky a nálepky loga a názvu Vašej firmy na odevoch a expedičnej výstroji (batohy, prilby a pod.)
 3. Film - propagácia Vašej firmy v dokumentárnom filme, v ktorom budete uvádzaný ako sponzor expedície. Zároveň (v prípade realizácie predchádzajúcich návrhov - logá) budú zdokumentované autá, expedičná výstroj a členovia expedície s Vašou reklamou. Film bude odvysielaný v televízii, na festivaloch horských filmov a na prednáškach.
 4. Printové a elektronické médiá - po návrate expedície budú v dennej tlači a v spoločenských týždenníkoch publikované články s fotografiami, kde budete uvádzaný ako sponzor expedície. V podobnom duchu budú odvysielané rozhovory v rozhlasových staniciach.
 5. Výroba reklamných šotov a fotografií - ponúkame Vám nafilmovanie a nafotenie atraktívnych záberov s Vašou reklamou a výrobkami na ďalšie reklamné účely.
 6. Po návrate expedície sa uskutočnia prednášky, formou ktorých bude oboznámená širšia verejnosť s priebehom a výsledkami výpravy. Aj v priebehu týchto aktivít Vás budeme uvádzať ako sponzora.
Naša reklamná ponuka nie je uzavretá. Vaše ďalšie návrhy, resp. pripomienky na Vašu propagáciu radi prijmeme a v rámci našich možností budeme realizovať.
V prípade Vášho záujmu sa na dohodnutých formách propagácie zaviažeme zmluvne.

Kontakt :
Jozef Kopold, 0903 361321, dodo.kopold@james.sk
Hrobákova 15, 851 02 Bratislava


Projekt 2006

Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.
Návštevnosť:  47298